Tavus Kuşu Teorisi

Temel Kavramlar

Tavus Kuşu Teorisi

Darwin evrim ve cinsel seçilim ile ilgili çalışmaları sırasında tavus kuşunun gösterişli kuyruğu ile ilgilenmiştir.

Çünkü bu kuyruklar hem tavus kuşlarının kaçmasını zorlaştırıyordu, hem de avcılara tabiri yerindeyse “kabak gibi” kendini belli etmesine neden oluyordu.

O zaman neden böyle salak bir şekilde evrimleşmişti. Cevap şu idi. Erkek hayvanlar rakipleri ve düşmanlardan korunmak için silahlar, dişileri etkilemek için de süsler geliştiriyordu.

Yani bu artis kuş şunu diyor dişisine: “ Ahanda bak böyle kocaman kuyruğum var. Bununla seni etkiliyorum ve diğer erkeklere de kafa tutuyorum.”

Pick up alemini dünyaya meşhur eden Mystry  ( Eric Von Morkovik) bunu “tavus kuşu teorisi” olarak basitleştirdi.

İnsanlarda da dişileri etkilemek için tavus kuşu gibi abartılı süslere sahip olmalıdır.

Evet Tavus Kuşu olmanın temelinde Darvin yatar.  İddialı ve dikkat çekici şeyler giymek kadınların dikkatini çekecektir.

Bununla birlikte bilinmesi gereken şey aynı hayvanlarda olduğu gibi iddialı şeyler giymeye başladığınız zaman rakip erkekler bundan rahatsız olup size sataşmaya ya da dalga geçmeye çalışacaktır.

Bizim kuşun dişisine dediği gibi, “Ahanda bak böyle iddialı kıyafetim takılarım  var. Bununla seni etkiliyorum ve diğer erkeklere de kafa tutuyorum.” Diyebiliyorsan o zaman oldu bu iş.

Sıradan olan sıradan kalır. Farklı olan ilgi görür.

Joker – Kasım 2017

[Toplam:67    Ortalama:3.1/5]

3 Comments

 1. Bende cekici olucam dedi ki:

  Abi biliyorsundur liseliyim ben. Lise son. 3 yıldır sıradan giyiniyorum ve sessiz bir tipim. Şimdi çıkıp da abartılı süsler takmaya başlarsam garipsenmez miyim?

  • JoKeR dedi ki:

   mevsim kıştan yaza geçerken araya ilkbaharı, yazdan kışa geçerken araya sonbaharı koyar. Bir anda hepsi birden olmaz. önce kıyafetine dikkat edersin. sonra parfümün ile fark edilirsin. sonra değişik bi kalem alırsın.

   Ağaç meyve vermeden evvel, önce yapraklarını sonra çiçeklerini ve tomurcuklarını oluşturur. sonra çağla olur derken derken anladın işte.

   yavaş yavaş olacak her şey.

 2. dede dedi ki:

  En az sen garipsenirsin. Çünkü karakterinin şekillendiği ve oturmaya başladığı bir dönemdesin.Ayrıca amaç da sıradan sessiz kalıbını kırmak değil mi?Abartılı olursam ilgi çekersem garipsenirim nasıl bir kısır döngüdür? Düşün bunu biraz 😉

Bir cevap yazın

Single Sign On provided by vBSSO