9 Adımda Sosyal Medya Profil Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

Genel

Bahaneler, Bahaneler; Yok Artık Daha Neler
7 Nisan 2017
Güven Testi ( Kino İçeren Güzel Bir Rutin )
28 Nisan 2017

9 Adımda Sosyal Medya Profil Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

Hepimizin facebook, twitter, instagram gibi sosyal medya hesaplarımız var ve burada en önemli etken belki de profil fotoğrafı. İnternet aldı başını gidiyor. Artık bir çok şey internet üzerinden. Tanışma, kaynaşma ve ilişkiler de buna dahil.

Hal böyle olunca sosyal medya profil fotoğrafının önemi giderek artıyor. Paylaştığınızı içerikler belki iletişim ve diğer etkenlerle birlikte gelişse de ilk izlenim profil fotosu ile olmakta. Öyle ki sadece profil fotoğrafı biraz dekolte içeren kadınların takipçi sayıları almış yürümüş olabiliyor bazen.  Bu bakımdan profil fotoğrafının nasıl olması gerektiği ile ilgili bir kaç kelam etmek farz oldu.

 

1- Profil Fotosu Olarak Vesikalık Fotoğraf Kullanmayın:

Aslında bunu yazmaya bile gerek yok ama karşılaşınca insan şaşırıyor ve yazma gereği duyuyor. CV değil ki bu, iş başvurusu da değil ve hatta pasaporta başvuru değil. Profil fotosu yahu, seni yansıtacak bir şey. Vesikalık nedir? Utanmasa ÖSYM’nin o iğrenç sınav giriş fotosunu koyacak adam, Aman diyim bak deli etmeyin adamı.

2- Profil Fotosu Olarak Selfie ( Özçekim) Kullanmayın.

Selfie hem cep telefonun ön kamerası ile çekildiğinden hem de açısı gereği çok verimli değildir. Ayrıca selfie ya sürekli kendini çeken bir narsist gibi görünme olayı var ya da senin fotoğrafını çekecek kimse olmadığı için kendi kendine çekiyormuşsun izlenimi de var. Bu bakımdan başka biri tarafından çekilmiş fotoları profil fotosu olarak tercih edin.

3- Yüzünüzün Görünmesine Dikkat edin

İnsanlar birbirlerini tanırken önce yüzlerine bakarlar.  Bunun için fotoğrafta yüzünüz görünecek şekilde kameraya bakıyor olun. Profil fotoğrafını bir kartvizit gibi düşünün. O bir imaj, bir marka sizin logonuz. onun için sizi yüzünüzle yansıtması gerekiyor. Eğer internet üzerinden tanışma amaçlı olarak kullanacaksanız bu fotoyu, güneş gözlüğü ile gözlerinizi kapatmayın. Karşıdaki gözlerinizi görmek isteyecektir.

4- Aydınlık Bir  Fotoğraf Olmasına Özen Gösterin

Gece ya da kapalı mekanlarda çekilen fotoğrafların kalitesinde sorun olduğunu biliyor olmalısınız. Aydınlık bir ortamda ışığı ( güneş vs.) fotoğraf makinesinin arkasında sizin yüzünüze dönük olacak şekilde getirip öyle çekin. Aydınlık her zaman tercih sebebi olacaktır.

5-  Ne Çok Yakın – Ne Çok Uzak

Koyacağınız foto ne direk suratınızı karşıdaki kişinin burnuna sokacak kadar yakın olmalı ne de yüzünüzü görmek için fotoğrafı büyütme ihtiyacı hissettirmeli. Göbel deliği hizasından yukarısı bu konuda ideal uzaklık sayılabilir.

6- Yakın Zamanda Çekilmiş Bir Fotoğraf Seçin

Her hangi bir yere bile başvuru yaparken son 6 yada çekilmiş fotoğraf isterler. Profil fotoğrafı sizi yansıtacak bir şey olduğu için 4-5 yıl önceki hallerinizi, o zaman fittim şimdi kilo aldım vs gibi davranışlarla eski fotoğrafları kullanmayın. Sizi siz gibi gösterecek yakın zaman fotosu kullanın.

7- Mümkünse Cep Telefonu ile Değil Makine ile Çekilmiş Foto Kullanın

Cep telefonlarının o minik kameraları ışığı doğru düzgün almadıkları için kapasiteleri de belli. Eğer imkan varsa. büyük lensi olan, dslr tabir edilen makineler ile çekilmiş fotolardan kullanın. Hatta bir fotoğraf stüdyosuna bile gidebilirsiniz bunun için.

8- Şıklık Önemli

Bir düğüne, baloya, konferansa giderken bile en şık halinize bürünmenize rağmen online ortamda sürekli sizi temsil edecek fotonun günlük sıradan kıyafetlerle olmasını beklemek biraz ahmaklık olsa gerek. Siz uyurken bile birileri belki de o fotoya bakacak. Sizi görecek. En şık halinizle olmalı. Öyle eşofmanlarla falan sıradan olmasın yani. çok zor değil bunu anlamak 🙂

9- Saçmalıklardan Uzak Durun

Şimdi böyle arabaya dayanıp çekilmiş fotoları koyan görgüsüzler var.  Böyle arabayla, yok motorla efenime söyliiim silahla, tespihle falan foto koyacaksanız önceki 8 maddeyi unutun gitsin 🙂

JoKeR – Nisan 2017

 

5 Comments

 1. JonSnow dedi ki:

  nacizane tavsiyem profil fotoğraflarında tek siz olun
  eğer birkaç kişi çekindiğiniz fotoğrafta çok iyi çıkmışsanız istisna ama onun dışında tek olmanız daha iyi

 2. Hardcore dedi ki:

  BİRKAÇ KİŞİ VARSA KAREDE ORTADA DURUN BARE AMK 🙂

 3. wyeoak dedi ki:

  Aynen ortada durun da hangisi bu amk diye çıldırtmayın insanları.

 4. JoKeR dedi ki:

  Profil fotosu tek olur tabi 🙂 onu ayrıca yazmaya gerek duymadım zaten 🙂

 5. Bogac dedi ki:

  Çekindiğimiz foto detected. @JonSnow dikkat lütfen…

Bir Cevap Yazın