Fotoğraf ne yapılır ?

Mini Makaleler

31 Çekmek Ne Demek – Nasıl Yapılır?
17 Nisan 2017
Cinselliğin Hukuku, Suç ve Cezaları
3 Mayıs 2017

Fotoğraf ne yapılır ?

Fotoğraf ya da kısa söylem ile foto ne yapılır arkadaş? Yenir mi içilir mi?

Fotoğraf çekilir arkadaş. Konu foto olunca fiil çekmek fiilidir.

Fotoğrafı kendin çekersen birkaç fotoğraf çektim dersin bunda sıkıntı olmaz. Lakin fotoğrafı başkaları çektiği zaman ne diyeceğiniz konusunda bir takım sorunlarınız var.

Ettirgen fiil nedir Bunu bir türlü öğrenemediniz. Ettirgen fiil bir işi başkasına yaptırmakla ilgili Türkçe’deki temel yapıdır.

Örnek vermek gerekirse “Pazardan ananas aldım.” kendiniz yaptığınız da söylenir ettirgen olarak ise “Pazardan ananas aldırdım” deriz.

Bir ürünle ilgili bahsederken Yurtdışından parfüm getirdim ya da Yurtdışından parfüm getirttim deriz.

Buradan hareketle de fotoğraf çektirelim ya da fotoğraf çektirdik denir.

Fotoğraf çekinelim denmez arkadaş. Sen çekinme fotoğraftan, niye çekiniyorsun? çekinecekse fotoğraf senden çekinsin abi..

Ben mesela bu şekilde konuşan bir kızdı duyduğumda Ulan diyorum Nasıl bir Kezban nasıl bir köylü daha Türkçe konuşmayı bilmiyor diyorum ha bu şekilde konuştuğunuz zaman herkes sizden tiksinir mi? herkes sizden soğur mu?

Hayır ama bu basit ve küçük bir tariftir Sadece fotoğraf çekinmek dediğiniz için sizi küçük görecek ya da sizinle dalga geçecek, sizi alt seviyede bir erkek olarak görecek güzel kadınlar olabilir. Sadece hadi bir fotoğraf çekinelim dediğin için bu ne biçim adam deyip senden vazgeçecek Kadınlar da olabilir her şeyi bir kenara bırakırsak; demin yukarıda da anlattığım gibi fotoğraf çekinilecek bir şey değildir.

Doğru kullanımı sen yaptığında çekmek başkasına yaptırdığı da çektirmek tir Hadi bir fotoğraf çekelim Hadi bir Fotoğraf çektirelim şeklinde olur. Çekinelim yanlış kullanımıdır Lütfen yapmayın Aman diyeyim Türkçeyi düzgün kullanın.

Sevgiler.
Joker

2 Comments

  1. whisqeyy dedi ki:

    İnsanlar daha çok fotoğraf çekilmek tabirini kullanıyorlar. .( çekinme diyen salaklar fişlenincee) Zamanında araştırdım. Çekilmekte doğruymuş.

  2. Taurus dedi ki:

    Şimdi şöyle bir durum var Türkçe’de -l pasiflik-meçhullük ekidir yani kimin yaptığı belli değildir. -n eki ise dönüşlülük ekidir ve fiilin özne tarafından kendi kendine yapıldığını gösterir. Aslına bakarsanız çekinmek filli pek yanlış bir kullanım sayılmaz çünkü günümüzde artık herkes selfie çekinir olmuş, bunu da başkasına yaptırmak yerine kendi kendilerine yapmaktalar ve bu durumda da dönüşlülük ekini kullanmalıdırlar. Eğer başka birine yaptıracaklarsa fotoğraf çekme işlemini için çektirmek fiili kullanılmalıdır ancak selfie gibi kendin yaptığın eylemlerde dönüşlülük ekini kullanmak ve ona göre de fiili çekimlemek gerekir. Umarım faydalı bir yorum olmuştur. Saygılar 🙂

Bir Cevap Yazın