Kendinizi daha iyi hissetmek için, bir kız arkadaşa ihtiyacınız var mı?

“Bir kız arkadaş istiyorum,” çok sıklıkla duyduğum bir söz. Hatta bazı erkeklerin “Bir kız arkadaşa ihtiyacım var!” dediğini de duydum. Bana gelip, “Nasıl bir kız arkadaş edinirim?” diye soranlar da oldu. Benim genelde verdiğim cevapsa şu olur: “Neden bu kadar çok istiyorsun/ihtiyacın var bir kız arkadaşın olmasını/olmasına?”

Bir şekilde, bazı yerlerde, bazı erkekler hayatlarının bir sevgililerinin olması halinde daha fazla anlamlı olacağına koşullandırılmış bulunmaktalar. 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Deniz, “Bir sevgilim olmadığı takdirde kendimi aptal hissediyorum.” diyor. “Çoğu arkadaşımın bir sevgilisi var ve bu nedenle kendimi zavallı gibi hissediyorum.”Bunları her yaştan ve her türlü çevrede yetişmiş erkekten duyuyorum. Bu sorunun görünüşe bakılırsa iki boyutu var: Birincisi, bu tür şeyleri söyleyen erkeklerde istedikleri zaman biriyle çıkabilmek için ihtiyaç duydukları becerilere sahip olmadıklarıdır. İkincisi ise, kişide kendisinin daha bir bütün, popüler ya da başka bir şey hissedebilmesi için bir sevgiliye ihtiyaç duyulması düşüncesini içinde barındırmasıdır. Mutluluk ve tatmin oluş kişinin içinden gelmelidir. Sevgili, partner, ya da her neyse – o işte ancak ondan sonra gelmelidir; onu taçlandırmalıdır. Kısacası; eğer mutlaka bir sevgilisi olması gerektiğine ve bunu istediğine inanan bir erkekseniz, çok büyük bir maskenin arkasına saklanmışsınız demektir. Ve bu maske, sizlerin bir kız arkadaşa ihtiyacınız olduğu yönündeki yanlış düşüncelere sizi iten asıl ve çok daha derin sebep(ler)le yüzleşmekten kaçmanıza yaramaktadır.

Bir sevgili isteyen erkeklerin bu isteği, güçten değil, zayıflıklarından gelir. Burda güçten kastettiğim, belirli bir amacı gerçekleştirmek için kararlı hareket edebilme yetisidir. Mesela, arkadaşım Bülent devamlı olarak bana bir kız arkadaşı olmasını istediğini söyleyip durmakta. Gelgelelim, haftada 30-40 saat zamanını sosyalleşmek için harcamak yerine, World of Warcraft oynayarak geçirmeyi tercih ediyor. Bu kesinlikle içsel bir güçten gelmiyor. Bir erkek, çaresiz bir biçimde bir partner istediğinde, bu durum onun çaresizce ve muhtaç bir biçimde hareket etmesine neden olur. Üstelik kadınlar, daha siz onlara yaklaşmadan buna takarlar. Duruşunuzdan, gözlerinizden, vücut dilinizden bunu çok iyi bir biçimde anlarlar. Konuştuğunuzda sesinizde bunu duyarlar, elinizi koyduğunuz yerde bunu hissederler.
Bir sevgiliyi istememelisiniz ya da ona ihtiyaç duymamalısınız. Sizin kriterlerinize uyacak, sizinle aptal oyunlar oynamayacak, hayatınıza anlam katacak, onu zorlaştırmayacak biriyle tanışmayı ve beraber olmayı tercih etmelisiniz. Erkekler bazen yanlış sebeplerden dolayı kız arkadaş isterler. Erkekler kız arkadaşa sahip olmayı ‘tercih etmelidirler’, sosyal baskı veya yalnızlık/güvensizlik hissettikleri için buna ‘ihtiyaç duymamalıdırlar’. Hayatımda aylarca, hatta bir yıldan fazla kız arkadaşım olmadığı dönemler oldu. Bu kimseyle flört etmediğim anlamına gelmiyordu. Pek çok kızla flört ettim, ama hiçbirisini kız arkadaşım olarak addetmedim çünkü hayatımın ciddi bir ilişki istemediğim dönemleriydi bunlar. Bana, zaman geçirmeye başlamamızdan birkaç ay sonra yanıma taşınmak istediğini söyleyen pek çok kadına hayır dediğimde, bana bir ültimatom verdiler. Ya ilişkinin bir sonraki seviyeye taşınması gerekiyordu, yoksa ilişkiyi bitireceklerdi, ve şöyle diyorlardı: “Birkaç aydan sonra? Hadi ama!” Ben hep ilişkiyi işte o noktada bitirdim, çünkü bu tür bencil ve saçma tehditlere teslim olmam söz konusu değildi.

Kendime olan saygım ve güvenim o kadar yüksek ki, mutluluğu bir kadında aramama gerek yok. Bence benim hayatım bir tatlı ve hayatıma giren her kadın, ona eklenen biraz krema veya bir meyve. Biliyorum, biraz bayat bir benzetme, ancak son derece doğru. Ben bir kız arkadaşın olmasının yanlış olduğunu söylemiyorum. Hatta kesinlikle iyi bir şeydir, doğrudur; ama ancak doğru sebeplerle olduğu zaman.

Peki bir erkek kendisini nasıl daha çekici yapar?

Neredeyse sonsuz bir listedir bu, ancak birkaç önemli nokta sayılabilir:

1- Fiziksel Görünüş ve Hijyen – Boyum 1.78 olduğu için uzun boylu, çekici kadınlarla çıkacak kadar uzun olduğumu düşünmüyordum. Bu çok büyük bir zaman ve enerji kaybıydı. Sonunda kontrol edebileceğim şeyler üzerinde yoğunlaşmamın daha doğru olacağını anladım; kilom, kas yapım, yeme düzenim, sıktığım parfüm miktarı (tek bir sıkım, yarım şişe değil), diş beyazlığım, saçım, vs.

2- Kendine Güven – Burada gerçek anlamda, doğal güvenden bahsediyorum, kötü çocuk olmanın sonucu aptalların ‘cool’ olmak diye adlandırdığı ‘güven’ değil kastettiğim. Eğer buna sahip değilseniz, buna sahip olmanın tek bir yolu var, o da harekete geçmektir. Herhangi bir hareket olmamalıdır bu. Rahatınızın bozulması, kendinizi zorlamanız gerekir ki gelişebilesiniz. Düşünün hele, eğer birine yaklaşmayla ilgili bir korkunuz varsa, onu yenmenin tek yolu birine yaklaşmaktır. 25 Kuralı’nı unutmayın: Herhangi bir kadınla herhangi bir yerde herhangi bir zamanda yaklaşabilme yetisini edinebilmenizin tek yolu, haftada en az 25 kadına yaklaşmanız gerekir. Kimisi buna bir haftada ulaşırken, kimisi üç ayda ulaşır çünkü hepimizin çok farklı çekingenlik seviyeleri vardır. Bunun dışında hepimizin hayatında olan pek çok farklı şey de bulunur, bunu da unutmamak lazım.

3-
Bir Hayatınız Olsun – Bilimsel çalışmalar, tercih edilen erkeklerin aktif ve sosyal bir hayatlarının olduğunu göstermektedir. Kabul edelim, eğer bir kadın, diğer kadınların sizi çekici bulduğunu biliyorsa, sosyal anlamda değeriniz uçar. Bu değerinizi arttırmanın yolu, çeşitli hobi ve ilgi alanlarına sahip olarak kim olduğunuzu geliştirmenizdir. Video oyunları salsa dersleri almaktan daha eğlenceli olabilir, ama tahmin edin bakalım hangisi sizin kadınlarla olan şansınızı daha çok arttırabilir? Eğer bunu bir sosyal ağ ile birleştirmeyi de başarabilirseniz, doğal olarak sosyal anlamda son derece aktif biri olup, kendinizi bir sürü sosyal olayın içinde bulabilirsiniz. Ben dünyanın herhangi bir büyük kentine gidip 90 gün içerisinde, ortalama bir erkeğın oluşturmasının tüm ömrünü alacağı böyle bir sosyal ağı kurabilirim. Bunun tek sebebi hayatımda pek çok kez bunu yapmış olmam. Tek bir yere odaklanırsanız, yapabileceklerinizin çok sınırlı olacağını unutmayın.

4-
Hayatınız İçin Bir Planınız OlsunBurdaki olayı görebiliyor musunuz? İşin odak noktasının önce kendinize odaklanmanız gerektiği olduğunu farkettiniz, değil mi? Pek çok kişi, hayatlarının nasıl olması gerektiğini, ondan gerçekten ne beklediğini bilip istemek ve bunun için plan yapmak yerine, hayatın getirdiklerine adeta tepki vererek yaşarlar. 33 yaşındaki boşanmış bir muhasebeci olan Salih’i örnek alalım. Çok uzun yıllar Salih, bir kız arkadaşının olmasını ve sonunda onunla evlenmeyi gerçek mutluluğa giden yol olarak görmüş. Ancak doğru eşi bulmasını sağlayacak sosyal becerilere sahip olmadığı için, yanlış kadınla evlenmiş bulmuş kendisini. Sonra kendi kendine düşünmeye başlamış, acaba bu geleceği en iyi nokta mıydı. Ve bir gün Salih beni aradı ve içinde bulunduğu bu ikilemi anlattı. Ben de ona bir haftasonu bir kalem ve defterle farklı yerlere gitmesini söyledim. Gittiği yerde, tüm haftasonunu hayattan gerçekten ne beklediğini ve bunları neden istediğini yazmasını istedim. Bir hafta sonra beni aradığında çok değişmişti. Bana şöyle dedi: “Kendimi iyi hissedebilmek için her zaman bir kız arkadaşım olması gerektiğini düşünmüştüm hep. Ama şimdi farkediyorum ki, bu sadece hayatın tek bir yönü. Gerçek tatmin içten; birşeyler katmasından, ilerlemekten gelirmiş meğer. Salih anlamaya başlamıştı. Ve sonunda hayatını güzelleştiren bir kadınla tanıştı ve hiçbir zaman o kadar mutlu olmamıştı.
Hâlâ bir kız arkadaş istiyor musunuz? Yoksa bir kız arkadaşa ihtiyacınız olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu sorunun cevabını bulabilmek için, kendi içinize bakmanız çok önemli. Unutmayın; asla bir kız arkadaşa ‘ihtiyacınız’ olmamalı. Öyle bir noktaya gelmelisiniz ki, kendi şartlarınızla bir kız arkadaşa sahip olmayı ‘tercih’ edebilmelisiniz.
Tüm farkı yaratan da bu zaten. İsterseniz Salih’e sorun.